SOSYAL MEDYA

Instagram postlarınızı sadece yakın arkadaşlarınıza gösterin

Uygulamayı gelişen kullanıcı davranışlarıyla daha iyi hizalamak için çalışırken, Instagram, akış yayınlarını yalnızca Yakın Arkadaşlarla paylaşmak için yeni bir seçenek sunarak daha kapalı grup katılımını kolaylaştırmanın başka bir yolunu sunuyor.

Etkileyici pazarlama uzmanı Lia Haberman (içerik oluşturucu Jordan Shalhoub aracılığıyla) tarafından yayınlanan bu örnekte görebileceğiniz gibi, bazı kullanıcılar artık post besteci akışında yeni bir ‘Kitle’ seçici seçeneği görüyorlar, bu da akış yayınlarını normal olarak profillerine göndermek yerine yalnızca ‘Yakın Arkadaşlar‘ ile paylaşmalarını sağlıyor.

Bu, Instagram’ın 2018’de Hikayeler için eklediği Yakın Arkadaşlar seçeneğinin bir uzantısıdır.

O zamandan beri Yakın Arkadaşlar içerik karışımına Notlar ve Makaralar eklendi, ancak şu ana kadar yalnızca Yakın Arkadaşlar için akış gönderileri oluşturamadınız.

Instagram, bazıları yayınları seçilen kullanıcılarla paylaşmanın yollarını içeren diğer birkaç özel paylaşım varyasyonunu denedi, ayrıca yayınlarınızı herkese açık görünümden kısıtlamak için profilinizi özel olarak değiştirebilirsiniz. Ancak bu yeni seçenek, gönderilerinizi kimlerin görebileceğini sınırlamayı, oluşturma akışında bu ayarı posta bazında etkinleştirmenize olanak tanıyan doğrudan bir istemle sınırlamayı kolaylaştıracaktır.

Resimde belirtildiği gibi, IG’de yaptığınız herhangi bir seçim, çapraz paylaşım sırasında Facebook kitle ayarlarınızı etkilemeyecektir.

Belirtildiği gibi, güncelleme, herkese açık yayınların aksine, daha özel grup katılımına doğru daha geniş sosyal paylaşım kaymasıyla uyumludur. Instagram şefi Adam Mosseri, Instagram kullanıcılarının artık DM’ler aracılığıyla akış yayınlarında veya Hikayelerde olduğundan çok daha fazla içerik paylaştığını defalarca söyledi ve kendisi ve ekibi, işbirlikçi yayınlar, sohbetlerde koleksiyonlar yayınlamak, Notlar ve daha fazlası dahil olmak üzere bu eğilime bağlanmak için yeni özellikler oluşturmak için çalışıyorlar.

Yayınları yalnızca yakın arkadaşlarla paylaşmak, bu yolda bir başka adımdır; bu, yalnızca birkaç güvenilir kişinin bu güncellemeyi göreceğini biliyorlarsa, kullanıcıların daha sık paylaşım konusunda kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

Bu büyük bir değişim değil ve işlevsel olarak da büyük bir değişim değil. Ancak, IG’nin en son davranışsal eğilimlere eğilmesine yardımcı olabilecek daha kapalı grup tartışmasını kolaylaştırmak için başka bir seçenek sunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir