SOSYAL MEDYA

Instagram’da engellendiğinizi anlamanın 4 yolu

  • Birinin sizi Instagram’da engelleyip engellemediğini öğrenmek için, bu kişinin hesabını aramayı deneyin.
  • Hesaplarını bulamıyorsanız veya profil resmini göremiyorsanız, engellenmiş olabilirsiniz.
  • Profillerini ve yayınlarını başka bir Instagram hesabında görebiliyorsanız, sizi engellemiş olabilirler.

Kısa bir süre önce Instagram akışınızda belirli bir kişinin gönderilerini artık göremediğinizi fark ettiyseniz, bir süredir hiçbir şey yayınlamamış olabilirler veya sizi engellemiş olabilirler.

Instagram, engellendiğinizde sizi bilgilendirmez ve sizi engelleyen kişilerin bakabileceğiniz kapsamlı bir listesi yoktur. Yine de, Instagram’da engellendiğinizden şüpheleniyorsanız, engellenip engellenmediğinizi öğrenmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Sizi engellemiş olabilecek hesabı arayın

Uygulama içinde sizi engellediğini düşündüğünüz hesabı arayarak başlayın. Ekranın alt kısmındaki Ara simgesine dokunun. Ardından hesabın adını yazın.

  • Hesap gizliyse ve bulamıyorsanız, muhtemelen engellenmişsinizdir.
  • Hesap herkese açıksa ve sayfalarını ziyaret ederken profil resimlerini, gönderi sayılarını, takipçi sayılarını veya takip sayılarını göremiyorsanız ve fotoğraf ızgarası alanında “Henüz Gönderi Yok” yazıyorsa, engellenmişsiniz demektir.

Bu aramayı bir tarayıcıda da gerçekleştirebilirsiniz. instagram.com/username bağlantısını yazın (elbette “kullanıcı adı” kelimesini Instagram tanıtıcılarıyla değiştirin).

Masaüstünde var olduğunu bildiğiniz bir Instagram hesabını ziyaret etmeye çalışırken bu mesajı görüyorsanız muhtemelen engellenmişsinizdir.

“Üzgünüz, bu sayfa kullanılamıyor” yazan bir sayfa görürseniz ya kişi hesabı silmiştir ya da büyük olasılıkla engellenmişsinizdir.

Instagram kullanıcıları da biraz daha ince olabilir. Birisi sizi takipçilerden çıkarabilir. – bu, yayınlarını görmeyeceğiniz anlamına gelir, ancak teknik olarak engellenmemişsinizdir. Sizi de sessize almış olabilirler; Yine, engellenmezsiniz, ancak içeriğinizi feed’lerinde görmezler ve sizinle etkileşim kurmak için daha az nedene sahip olurlar.

Yorum yapıp yapmadıklarını görmek için kendi gönderilerinize bakın

Kişi kendi gönderilerinizden herhangi birine daha önce yorum yaptıysa, profiline gitmek için kullanıcı adına dokunun. Bu sizi kullanıcının profiline götürürse ancak herhangi bir ayrıntı göremiyorsanız veya “Üzgünüz, bu sayfa kullanılamıyor” yazan bir sayfa görürseniz, yine de büyük olasılıkla engellenmişsinizdir.

Kısa ipucu: Kişinin gönderilerine yorum yapamıyorsanız bu, engellendiğiniz anlamına gelmez. Bunun yerine, bu sadece söz konusu gönderi için yorumları devre dışı bıraktıkları anlamına gelebilir.

Direkt mesajlarınızı kişiyle kontrol edin

Tıpkı yorumlarda olduğu gibi, diğer kişi tarafından engellendiyseniz, Instagram daha önce değiş tokuş ettiğiniz mesajları silmez. Aslında, yeni mesajlar gönderebilirsiniz, ancak bunlar teslim edilmeyecektir.

Kullanıcının profil sayfasına gitmek için Profili Görüntüle‘ye dokunun. Sayfalarında hiç gönderi yoksa ve Kullanıcı bulunamadı yazan kısa bir mesaj görürseniz, bu muhtemelen engellendiğiniz anlamına gelir – ancak aynı zamanda kişinin hesabını sildiğinin bir işareti de olabilir.

Bir kullanıcının profil sayfasında herhangi bir gönderi göremiyorsanız, ya kullanıcı hesabını silmiştir ya da engellenmişsinizdir.

Ayrıca, kişiyle sohbet geçmişinizi göremiyorsanız, bunun her zaman engellendiğinizin bir işareti olmadığını da belirtmek gerekir. Geçmişte, Instagram, mesajların karartıldığı bir hata yaşadı. Bunu görürseniz, sohbetlerinizi etkileyen benzer bir yazılım hatası olabilir.

Sorun devam ederse, Instagram ile iletişime geçme kılavuzunuza göz atın ve sorunun çözülmesine yardımcı olup olamayacaklarını görün.

Bir arkadaşınızdan hesabı bulup bulamayacağını görmesini isteyin

Niyetinin sizi engellemek olup olmadığını görmek için son bir yönteminiz var: Bir arkadaşınıza kişinin hesabını hala görüp göremediğini sorun.

İkisi de yapamazlarsa, burada gümüş bir astar var: Engellenmemiş olabilirsiniz. Örneğin, kişi bunun yerine hesabını silmiş veya geçici olarak devre dışı bırakmış olabilir.

Yukarıdaki her şey başarısız olursa, iyi sosyal medya görgü kurallarına uymalısınız – birey muhtemelen sizinle etkileşime girmek istemez, bu nedenle o kişinin gizliliğine saygı gösterin ve onlarla iletişim kurmaya veya bloğu aşmaya çalışmayın.

Birisi sizi Instagram’da engellediğinde ne olur?

Instagram, fotoğraf ve video yayınlarındaki tüm beğenilerinizi ve yorumlarınızı kaldırır. Ayrıca bunları etiketleyemez veya yayınlarda ve yorumlarda bunlardan bahsedemezsiniz.

Mesajlaşma söz konusu olduğunda, aşağıdakiler olacaktır:

  • Önceki direkt mesajlarınız kişinin gelen kutusunda kalmaya devam eder, ancak size bir daha mesaj gönderemez.
  • Kişi, ikinizin de bir parçası olduğunuz grup mesajlarında gönderdiğiniz her şeyi görmeye devam edebilecektir – ancak Instagram, sizi engellediklerinde söz konusu gruptan ayrılma seçeneği sunacaktır.
  • Onlara gönderdiğiniz mesajlar teslim edilmez – daha sonra engellemenizi kaldırmaları önemli değildir.


Canlı yayına geçerlerse veya bir oda oluştururlarsa bu odaya katılamazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir